U organizaciji Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za BiH, Organizacije za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) u Kaknju je održana radionica “Dan zdravlja i sigurne hrane”, posvećena pitanjima sigurnosti hrane, zdravim stilovima života i održivom razvoju prehrambenih sistema.
Među brojnim stručnjacima i govornicima, istaknuto mjesto zauzela je profesorica Amela Semić, potpredsjednica AS Holding grupacije za poslovnu kvalitetu i održivi razvoj, koja je kroz svoje obraćanje stavila poseban naglasak na odgovornost prehrambene industrije u razvoju održivih sistema ishrane.
„U AS Holdingu kontinuirano radimo na unapređenju kvaliteta naših proizvoda i procesa, oslanjajući se na domaće resurse i znanje. Održivost i sigurnost hrane za nas nisu samo trend, već dio strategije koja određuje naš svakodnevni rad. Konceptom održivog poslovanja i prilagođavanjem svim promjenama i zahtjevima tržišta, nastojimo postići balans između kvaliteta i ekonomskih, socijalnih i ekoloških zahtjeva tržišta i tako stvariti bolju perspektivu za buduće generacije“, istakla je Semić.
Dodala je da su potrošači sve svjesniji važnosti izbora hrane koju konzumiraju, a da AS Holding prepoznaje tu potrebu kroz stalna ulaganja u kontrolu kvaliteta, razvoj domaćih brendova i saradnju s lokalnim proizvođačima.
Radionica je obuhvatila niz stručnih predavanja i panel diskusiju na kojoj su učestvovali predstavnici međunarodnih organizacija, javnog zdravstva, inspekcijskih organa i industrije, a poseban fokus bio je na povezanosti sigurnosti hrane sa ciljevima održivog razvoja (SDG).
Učesnici su se složili da sigurnost hrane počinje na lokalnom nivou – u zajednicama, na domaćim farmama i u odgovornim kompanijama koje plasiraju svoje proizvode na tržište. Upravo tu se AS Holding ističe kao pozitivan primjer domaće industrije koja zadovoljava najviše standarde kvalitete i izvozi proizvode na pet kontinenata.
„Domaći brendovi, poput onih iz AS Holding grupacije, mogu i moraju biti lideri u promovisanju zdravih prehrambenih navika i odgovorne proizvodnje. Naša prednost je u kvalitetnim sirovinama, tehnologijama, invacijama, znanju i ljudima koji razumiju važnost svakog koraka u lancu ishrane“, poručila je profesorica Semić.
Događaj je još jednom potvrdio da je saradnja između institucija, proizvođača i lokalne zajednice ključna za izgradnju sigurnijeg i zdravijeg prehrambenog sistema u Bosni i Hercegovini.